11 Oca 2018

Mad Dog / Kore DizisiKBS2 kanalında yayınlanan 16 bölümden oluşan Mad Dog, gerçek hayatta yaşanmış sigorta dolandırıcılığı ile ilgili işlenen suçlar tasvir edilmektedir ve dizi sigorta dolandırıcıları ile savaşan 'Mad Dog' adındaki bir ekip etrafında dönmektedir. Dizinin senaristliğini ise "Awl" ve "My Only Love Song" dizilerini kaleme alan Kim Soo Jin yapmaktadır. Yönetmen koltuğunda  Hwang Ui-Kyung oturuyor. 

MAD DOG
Yoo Ji Tae; Choi Kang Woo karakterini canlandırıyor. Daha önce Healer dizisinde izledim. Choi Kang Woo  eski bir dedektiftir. Büyük bir Sigorta araştırma şirketinde çalışmaktaydı. Eşi ve oğlunun ölümünden sonra sigorta araştırmacısı olarak 'Mad Dog' adlı ekibin lideridir. Onun karakteri bir şeyi aklına koyarsa onu yapmadan asla bırakmayan birisidi. Bu yüzden ona 'kuduz köpek' denmektedir. Yoo Ji Tae, bu tür roller çok yakıyor. Healer'da ki rolüyle de bir abi gibiydi. Bence bu tür dizilerin adamı. Woo Do Hwan ile birlikte iyi ikili oldular. Woo Do Hwan; dizide Kim Min Joon karakterini canlandırıyor. Daha önce Shut Up Flower Boy Band, Sweet Stranger and Me, Save Me dizilerinde izledim. Eskiden bir dolandırıcı olan Kim Min Joon küçük yaşta Alman bir aile evlatlık verilmiştir. Yıllar sonra bulduğu abisi bulur. Abisi büyük bir kaza sonucu ölür. 'Mad Dog' ekibine abisinin ölümünün ardındaki gerçeği öğrenmek için katılmıştır. Oldukça zeki bir insandır. Woo Do Wan Save Me dizisiyle başlayan çıkışını bu diziyle birlikte sürdürdü. Bir sonraki dizide başrolü kaptı bile. Bence yakışır. Oyunculuğu, ses tonu falan çok iyi. Daha güzel yerlerde olacağına inanıyorum.PLAYER JANG

Ryu Hwa Young; dizide Jang Ha Ri karakterini canlandırmaktadır. Eski T-Ara üyesidir. Daha önce Ex-Girlfriends' Club, Come Back Mister, Age of Youth, Age of Youth Season 2 dizilerinde izledim. Eski bir jimnastikçi olan Jang Ha-Ri, Choi Kang Woo'yla beraber sigorta araştırma şirketindeki ekibindeydi. O ayrıldıktan sonra onun  'Mad Dog' ekibine katılmıştır. Tek kadın üyesidir. Kılık değiştirmede ve oyunculukta iyi olması nedeni ile soruşturmaların gizli görev kısmında yer alır. Ryu Hwa Jung çekici ve güzel bir kadın. İzleyenler benimle aynı fikirde olur mu bilmem ama yer yer Park Hye Shin' benzettiğim sahneler olmadı değil. 

CHEETAH
Jo Jae Yun; dizide Park Soon Jung karakterini canlandırmaktadır. Daha önce Full House Take 2Gu Family Book, Monstar, Empress Ki, Liar Game, Blood, Descendants of the Sun, Defendant, Save Me dizilerinde izledim. Konuk oyuncu olduğu dizilerde çok fazlaydı. Hemşire olmasının yanı sıra eski bir mahkumdur. Mad Dog ekibininde yer almaktadır. Ha Ri gibi gizli görevlerde girmediği kılık olmamasıyla birlikte yüzünü gizler. Save Me dizisinden sonra bu rolde görmek rahatlattı açıkçası. Yalnız öyle bir yüzü var ki aktörün her rolün adamı olabiliyor. Bu da onu farklı kılıyor açıkçası. En sevdiğim karakteri kesinlikle Soon Jun oldu.

PENTIUM
Kim Hye Seong; dizide On Noo Ri karakterini canlandırıyor. Daha önce Falsify dizinde izledim. Askerliğini yapmış bir oyuncu. 30 yaşında kesinlikle göstermiyor. Mad Dog ekibinin en küçük elemanı. Girmeyeceği bilgisayar, işletim sistemi yok. Kim Hye Seong'u dizinin ikinci yarısına kadar gerçek hikayesini göstermiyor senarist. Bu tip dizi çok izledim. Fakat bilgisayar kurdu olan roller arasında en iyisi kesinlikle Noo Ri'yi. 
Hong Soo Hyun, dizide Cha Hong-Joo karakterini canlandırıyor. Daha önce Lie to Me, Jang Ok Jung, Living by Love dizilerinde Roommate programında izledim. Sigorta araştırma şirketinin müdürüdür. Choi Kang Woo çalıştığı dönemde Hong Joo onun ekibindeydi. Birbiriyle yakın bağı olan arkadaş olarak karşımıza çıkıyor.  Hong Soo Hyun farklı bir oyuncu izlediğim her dizisinde kötü karakteri canlandırıyor. Onu gülerken falan bir tek Roommate programında hatırlıyorum.

Choi Won Young; dizide Joo Hyun-Ki karakterini canlandırıyor. Daha önce The Heirs3 DaysDiary Of A Night WatchmanKill Me, Heal MeHello MonsterSecond Time Twenty Years Old, Come Back Mister,  HwarangWhile You Were Sleeping dizilerinde izledim. Bir Hava Yolu şirketinin sahibidir. Choi Wong Young her rolün adamı. Bu dizinin kötü adamı da o. Kravatları bağladığın şeklini asla unutmayacağım.

Senarist suçlara farklı taraftan bakmaya çalışmış. Yani polisle suçluları yakalamak, savcı ile suçluları yakalamak, avukatla suçluları yakalamak, vergi ile suçluları yakalamak, en son gazeteci ile (falsify) suçluları yakalamak hep işlenmiş konular. Sigorta suçlularını yakalamak da bu diziyle gerçekleşiyor. Belki de yapılmıştır. Ama ben izlemedim. Kıyısından köşesinden değinilenler vardı. Ama direkt olarak sigorta ilk defa izliyorum. Bir kere oyuncular güzel seçilmiş. Bir kere Yoo Ji Tae bu işler için biçilmiş kaftan, karakteri cuk oturmuş. Bir de Jo Jae Yun bana göre tam isabet.  Ryu Hwa Young da bu sektörde artık bende varım diyor. Oyunculuğa dair her şeyini ortaya koymuş. Bir sonraki dizisi başrol olmalı. Bu da nereden çıktı diyorsanız ilk bölüm kendini aştığının ispatıydı diyorum. Ve Woo Do Hwan, Save Me dizisinde efsane oynamış kendiden çok söz ettirmişti. Mad Dog dizisiyle beraber çıtayı arşa çıkarıp orada kalmış. Daha ilk bölümde bu diziyle beraber oyunculuğunu ispatlayacağını gösterdi aslında. Yanıltmadı, güzel canlandırdı. 

Oyuncular arasındaki etkileşimin, dizinin güzel olmasındaki payı çok fazla. Mad Dog ekibi, sabıkalı erkek-hemşire, gözü kara kızımız, alerjik hacker, liderimiz eski polis ve sigorta zengini genç. Tabi bunlara takık eski polisin geçmişinden gelme doğrucu bir sigortacımız, bir polisimiz, bir sigorta şirketi sahibi ve kızı ile kötü adam olma ihtimali kesinleşen bir de şirket sahibimiz var elimizde. Her birinin, birbiriyle olan uyumu tartışılmaz çok iyiydi. Hani bir tanesinin kimyası kötüydü diyemem. Karakterleri canlandıracak oyuncu seçimini iyi olmasının yanına senaryonun akıcılığı da eklendiğinde ortaya seyri güzel bir dizi çıktığı aşikar. Dizide romantizm aramayın ama arada sırada çiftimizin atışmaları diziye bir heyecan katıyor onun haricinde dizi aksiyon entrika olarak dozunda işleniyor.

Kişiler çabuk analiz edilse de dizi çok daha derin bir konu içeriyor aslında. Sigorta zengini Kim Min Joon biraz uyuz bir tip gibi girdi diziye ama yiğidi öldür hakkını yeme fazla zeki. Hepsini tehdit edecek bilgiyi toplayarak, dersini iyi çalıştığını daha baştan gösterdiler. Dizide romantizm beklemeyin ama çok tatlı atışmalar var. Kim Min Joon ve Jang Ha Ri  arasındaki uyuma bayıldım. Çift olarak görmek isterdim fakat bu tür dizilerde böylesinin daha iyi olduğunu düşündüğüm için yadırgamadım. Senarist her şeyi tadında bırakmayı başarmış.Dizi müzikleri Eric Nam "Before the Sunset" NiiHWA "What I Want" Chan Yang "You Can Cry" oluşuyor.

Dizi sayesinde sigorta dolandırıcığı farklı bir mevzu olduğunu anladım. Hiç bu kadar büyük çaplı bir olay gibi düşünememiştim. İnsanların güç uğruna ne kadar değiştiğine ve çirkinleştiğinin her anını yavaş yavaş gösterdi senarist. Mad Dog ekibi güzel bir ekip her şeyden öncede sadakatleri takdire şayan bir ekipti. Bu yüzden keyifliydi. Bende keyif alarak izledim sadece dizide suçlulara verilen cezaları çok yetersiz buldum. Hukuk sistemini bilmiyorum ama bence daha fazla ceza almalılardı diye düşünemeden edemiyorum. Uzun lafın kısası ben diziyi severek izledim. Her bir bölüm ayrı bir heyecanlı ayrı bir güzeldi. Mad Dog takımının sadakati ve özverisini de çok sevdim. Umarım sizinde seveceğiniz türde bir dizi olur

Dizi için puanım; 9,5/10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..