28 Eyl 2017

Uncontrollably Fond / Kore Dizisi


KBS kanalında 2016 yılında yayınlanan Uncontrollably Fond dizisi 20 bölümden oluşuyor. Dizinin senaristliğini Sorry, I Love You, A Love to Kill, Thank You, The Innocent Man (Nice Guy) Wonderful Days dizilerinin efsanevi senaristi Lee Kyoung Hee yaparken, yönetmen koltuğunda Park Hyun Suk oturmaktadır. Dizi ağır dram içerir. 
Konusuna gelecek olursak, Shin Joon Youngve No Eul  ayrılığı daha çocukken tatmış kalpleri kırık iki küçük çocuk. Shin Joon Young şimdilerin en iyi aktör ve şarkıcısı aynı zamanda fazlasıyla zeki ve çekici biridir. No Eul ise belgesel yapımcılığı yapmaktadır. Dürüstlükten daha çok paraya önem vermek ile birlikte, ondan daha üst seviyedeki insanlara yalakalık yapmaktan da çekinmeyen biridir. Yıllar sonra iki yetişkin birey olarak tekrar karşılaşırlar

Kim Woo Bin; dizide Shin Joon Young karakterini canlandırıyor. Daha önce Gentleman's DignityTo The Beautiful YouSchool 2013, The Heirs dizilerinde Runway Cop,Friend, The Great Legacy, Twenty filmlerinde izledim. Kore'nin en hit Hallyu starlarından biridir ve aynı zamanda oldukça kibirli ve dik kafalıdır. Hayali bir star olmak olmamasına rağmen 5 yıl önce hayatını değiştiren bir olay yasar. İleride bir yetişkin olarak yönetmen No Eul ile tekrar yolları kesişir. Jun Yeong için o, unutulmaz bir kadındır. Kim Woo Bin, girdiği her rolün üstesinden gelen ender aktörlerden biri.

Bae Suzy; dizide No Eul karakterini canlandırmaktadır. Daha önce Dream HighBigGu Family BookMy Love From the Star (konuk oyuncu) olarak izledim. Oldukça yüzsüz bir kızdir. Fakat bu yüzsüzlüğü yasadığı iki talihsiz kaza sonrasında hayatının yönünü 180 derece değiştirerek kazanabilmiştir ve paraya bağımlı hale gelmiştir. 28 yaşina bastığında, Jun Yeong ile tekrar karşılaşır.

Lim Ju Hwan, dizide Choi Ji Tae karakterini canlandırıyor. Daha önce Boys Over Flowers, Shine or Go Crazy, Oh My GhostThe Bride of Habaek dizilerinde izledim. Onun karakteri dünya da bugüne kadar görülmemiş, iyi görünümlü, eğitimli, kişilikli, görgü sahibi ve ailesi ile "mükemmel adam"dır. O, çok nazik, tatlı, sevecen ve yardımsever birisidir. O, ilk kez No Eul ile tanıştığında onun için sadece kendini üzgün hissetmiş ve onun için kendini suçlamıştır. Bu yüzden de kendi kimliğini gizlemiş ve onun etrafında kalmıştır. Zaman geçtikçe No Eul’a aşık olur ve buna rağmen ondan duygularını gizler. Ancak Shin Jun-Yeong’un tekrar ortaya çıkmasından sonra artık hiçbir şey yapmadan durmayacaktır.
Lim Ju Eun, dizide Yoon Jung Eun karakterini canlandırıyor. Daha önce HeirsEmpress Ki dizilerinde izledim. "KJ Kozmetik”in Takım Müdürü olan Yoon Jung Eun'un babası başkanlık için güçlü bir aday olarak gösterilmektedir. Onun karakteri, kraliyet ailesinden gelmektedir ve nesiller boyunca ailesi başkanlık yapmıştır. Bir gün, sarhoş bir şekilde araba kullanırken birine çarpar ve olay yerinden kaçar. Babasının gücü sayesinde de olayın üstü kapatılır. Her şeye sahip olsa da istediği tek bir şey vardır; Choi Ji Tae  ile evlenmek. Ama onun gerçekte No Eul’a aşık olduğunu anlar ve duyduğu kıskançlık ile No Eul’a kötü şeyler yapmayı planlar.


Kim Woo Bin'in oyunculuğuna gelirsek ben karakterden, umutsuzluk, kırgınlık, kızgınlık, hayal kırıklığı, çaresizlik gibi birçok duyguyu aldım özellikle;'Bir seferliğine olay çıkarmadan öl.' bir yıl ömrü olduğunu öğrenmiş kabullenemeyen, çaresiz ve kimsesiz durumdaki Jun Yeong'un gözyaşları sessiz haykırışını simgeledi. Evet bu çok fazla karakterin ölümcül hastalığının oluşu klişenin klişesi fakat senaristimiz kim ? Lee Kyoung Hee bu senarist daha önce neler yazdı neler... Kim Woo Bin'in bu rolle oyunculukta nirvana yaptığını da söyleyebilirim. Eminim ki kendisini muazzam projelerde göreceğiz bundan sonra. Ses tonu, bakışı, ağlaması, boyu posu kısacası adam her şeyiyle kusursuz.

Suzy'nin eski yapımlarını göz önünde bulundurursak oldukça başarılıydı. Sarhoş olduğu sahne ve patronlarına sevimlilik yaptığı sahneler birazcık fazla olsa da öyle yerden yere vurulacak türde değildi ben keyif aldım. Suzy'nin ses tonu sebebiyle bazı sahneler acaba mı? yani pek olmadı ? diye düşündürebilir seyirciyi pes etmeyin. Çokta rahatsız edici değil bence netizenler kızı eleştirecek bir şey bulamadı o yüzden buradan yürüyelim dediler deyip geçelim konuyu.   

Jin Kyung; dizide Shin Young Ok karakterini canlandırıyor. Daha önce The Innocent ManGu Family Book, Wonderful Days, It's Ok, This is LovePinocchio, Blood,  The Time We Were Not In Love, Oh My Venus, Local Hero dizilerinde izledim. Bu dizide Shin Joon Young'un annesini canlandırıyor. Savcı olmayıp oyuncu olduğu için oğlunu red eden bir anne. 

Ben bu senaristin acıyı, sevgiyi, duyguları yansıtışını seviyorum. Dramın dibine vursa da, sürekli şu ölümcül hastalık klişesini kullansa da, mutsuz son yapsa da seviyorsunuz bir süre sonra. Kaç senarist duyguları bu kadar güzel hissettirebiliyor ki... Kaç senarist içimize tabii caizse öküz oturtabiliyor ki... Kar yağışını, kışı, yağmuru, soğuğu da benim gibi çok seviyor belli. Zaten duygu yoğunluğu oluşturmak adına karlı ortamlar birebir. Şahsen ben hemen tav oluyorum öyle ortamlara. Her izlediğim dizisinde beni derinden etkiledi, duygulandırdı senarist. Bu dizisine gelecek olursak; daha önceki yapımlarının çizgisinin dışına çıkmamış senarist. Hepsinden bir parça almış. Ölümcül hastalık, çocuğunun varlığından habersiz bir ebeveyn, aynı kıza aşık olan abi-kardeş, haksızlığa uğrayıp ölen bir aile üyesi, birbirleri için bir çok fedakarlık yapacak sürekli acı çeken bir çift. Hepsi bilindik, hepsi tanıdık ama bundan şikayetçi miyim tabii ki hayır. Zaten senaristin "neyi" değil "nasıl" anlattığına bakıyorum ben, onun sevdiğim yanı bu.

Senarist daha önceki yapımlarında yaptığı gibi konuyu erkek karakter üzerinden daha çok sunuyor bize. Onun bakış açısı, onun duyguları, onun iç sesleriyle. Kızın hikayesini daha yüzeysel ve hızlı geçiyor. Gerek Misa, gerek A Love to Kill, gerek Nice Guy hatta Wonderful Days bile yine bu şekilde ilerliyordu. Açıkçası bi bayan olarak erkek gözünden işlenmesi hoşuma gidiyor benim de. Hele iç sesler en sevdiğim anlatım şeklidir.

Senaristin diğer yapımlarındaki gibi bu dizide de; müzikleriyle, mekan seçimiyle, durgun ve sakin havasıyla, senaryonun işlenişiyle, yaşattığı duygu yoğunluğuyla aradığım şeyi bulacakmışım gibi geliyor bana. Umarım ilerleyen bölümlerde bu düşüncemde haklı çıkarım. Zira dizi şu anda "Sadede geleceğim, az sabredin." der gibiydi.Unutmadan ekleyeyim senaristin replik seçimleri, cümleleri çok hoş oluyor gerçekten. Misa'daki unutulmaz replikler en büyük kanıtı bunun. Nice Guy çevirirken de bayılmıştım cümlelerine.
Bu dizide de bizi etkileyecek sözler kullanacaktır eminim. Nitekim iki bölüm sonundaki beni büyüleyen o karlı sahnede ilk dokunaklı replik geldi...
"Bu kızın Eul olması imkansız.
Eul olamaz.
Kesinlikle benim Eul'um değil."

Hikayenin başlangıcının ikilinin yeniden karşılaşması şeklinde oluşu hoşuma gitti.. Bu ikili neler yaşadı da ilişkileri bu hali aldı karakterlerin şu an ki durumlarının sebebi ne? Jun Yeong'un ailesi ile olan durumu ve kızın paraya olan ihtiyacı... Hayattan nasıl bir darbe aldı da bu kız böyle yaşamak zorunda kaldı? ilk bölümde seyircinin merak olgusuyla dizinin içine girmesini sağladı.

Bundan sonraki bilgilerin içerinde spolier vardır.

Karakterler nasıl yazıldıysa onu oynuyor oyuncular. Eul karakterini bize gayet iyi yansıttı bence Suzy. Yerine o, bu olsaydı demeniz saçma. En muhteşem oyuncuyu koyun, sevmiyorsaniz yine sevmez, sıkıcı bulurdunuz. Dizi bu kadar izlendiyse Woo Bin ve Suzy'nin etkisi çok çok büyük, Suzy olmasaydı daha başarılı olurdu tarzı söylemler komik ve yersiz. Dizi ile ilgili illa bir suçlayacak birini arıyorsanız senaristi suclayın beklentilerinizi karşılamadığı için, oyuncuları değil. Final bölümünde bu tarz yorumlar görmek garip yani, eleştirinin de mantıklı olanı makbul. Ben diziyi de oyuncu kadrosunu da oldukça kaliteli buldum, son iki bölüm senaryo da nirvanaya ulaştı diyebilirim.

Bu zamana kadar oğluna onca lafı söyleyen bendim sanki.Ben oğluma istediğimi söylerim ama başkasına laf söylettirmem hesabı. Şimdi oğluna iyi davranmaya başlıyorsun diye seni affettik sanma, bunca zaman hiç yoktan ona neler çektirdiğini de unutmaz bu izleyici... 

Uzun zamandır böyle ağladığımı hatırlamıyorum. Bu dizi ilk yarıda bırakmak zorunda olduğum diziydi, 7.bölümünden sonraydı sanırım. O sıralar dram izleyecek durumda değildim. Bu sebeple bıraktım. Yaklaşık 15 gün önce başladım ve bugün sonunda bitirdim. Aşırı dram yüklüydü ki bu konusundan bile belli oluyor ama yine de insanın kalbini böyle sevgiyle ısıtan ama o ölüm hissiyle yakan bir diziydi.

İyisiyle kötüsüyle bir diziyi daha bitirdik. Ne kadar ağlasam da olabilecek en gerçekçi sondu ve özellikle bitiş sahnesini sevdim. Karakterlerin hayatlarında neler olacağı hayal gücümüze kalmış. Eul karakterini çoğu kişi sevilmese de ben çok sevdim, hayatın içinden gelen bir karakterdi. Dizi boyunca da çok çekti. Buruk da olsa sonunda gülümsemesi beni mutlu etti.Umursamaz olarak adlandıranlar olmuş ama hayır, bu güçlü olduğu gösteriyor. Acı dolu bir gülüştü (gözlerinde görebilirsiniz), buruktu ama hayatın devam ettiğini de gösterdi bize. Joon Young'ın kendisinden istediği gibi mutlu yaşıyor Eul. Ona kavuşacağı günü bekliyor. Sözünü tutuyor: "Yarın da görüşelim". 

Suzy "Ring My Bell"  Kim Woobin "Picture In My HeadKim NaYoung "Say Goodbye" Kim Bumsoo "I Love You" Hyolin "I Miss You" New Empire "A Little Braver"  Midnight Youth "Golden Love" New Empire "ACROSS THE OCEANS" Wendy x Seulgi  "Don't Push" Junggigo "Only You".. Her dramanın şarkıları güzel oluyor. O an o sahnenin büyüsünü izleyiciye bir şekilde yansıtıyorlar. Fakat bu dizinin şarkıları çok başkaydı. Albümde yer alan bütün şarkıları dinlemeniz için tavsiye ediyorum.

Albümü dinlemek için; TIKLA

Başından sonuna kadar keyifle izledim. Çok güzel bir diziydi. Son iki bölüm çok ağlattı beni Sadece ortalarda bir iki bölüm yavan geçmiş olabilir fakat sonlara doğru toparladı ve çok da güzel bitti. Çok alışmıştım bu diziye, ne çabuk da bitti. Bölümleri izlerken zaman nasıl geçmiş anlamadım. Bir dram izlemeye hazır değilseniz lütfen diziyi kapatın ve başka bir şeyler izleyin. Senaryo da oyuncular da çok güzel ve kaliteli olmasının yanı sıra dramla alıp veremediğiniz yoksa bu diziyi eleştirmez sonuna kadar izlersiniz seveceğinize garanti veriyorum. Fakat dram sevmiyorsanız sakın yaklaşmayın zira ağır dram içerir.

Dram sever biri olduğum için
Diziye için puanım; 10/10

6 yorum:

 1. Güncel takip ediyordum bu diziyi ama araya vizelerim mi girmişti finallerim mi emin değilim bir şey girince ara vermek zorunda kalmıştım. Yorumundan sonra tekrar devam etme isteği geldi. Havalar da hazır dizideki gibi soğumaya başlamışken en iyisi devam etmek :)) Suzynin oyunculuğu konusunda da katılıyorum. Sarhoş olduğu sahneler biraz abartı gelmişti ama demek yönetmene batmamış ki devam edilmiş böyle :))

  Dizi yorumlarını çok severek okuyorum bunu da demeden geçmeyeyim :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizinin kış mevsimde geçmesi bende farklı duygular uyandırdı. Belki de kış çocuğu olmamdan kaynaklanıyor. Suzy ilk dizisinden bu yana çok yol kat etti. Geliştirdi kendini. Bazı kesimler bunu kabul etmiyor hala. Ben onu ekranda görmeyi seviyorum.

   Güzel düşüncelerin için yok teşekkür ederim. Beni çok mutlu ettin. Her zaman bekliyorum yorumlarını❤️

   Sil
 2. Dizi için kaç puan verdiğini çok merak etmiştim. Ben de aynı puanı veriyorum. İzlediğim en güzel dizilerden biriydi ve (Kim Woo Bin'e laf yok zaten) Suzy'i bu dizide çok beğendiğimi söylemek istedim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fikirlerimi önemsiyor olmanız beni çok mutlu ediyor. Teşekkür ediyorum :)
   Suzy'nin yeni dizisini yazıyorum birazdan yayınlayacağım :)

   Sil
 3. sonunda kim woo bin öldü mü orda bi yazı vardı tam çözemedim

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..