9 Haz 2015

The Night Watchman / Kore Dizisi


Çocukluğumdan beri tarihi çok sevdiğimden olacak dizi ya da filmlerin teması tarihi olunca severek izliyorum. Güney Kore tarihi dizileri Jeseon dönemini anlatmakta oldukça popüler. Bir de tarihin içine fantastik öğeler giriyorsa izlemeye değer diye düşünüyorum. Ben özelikle ilk bölümler aşırı sevdim. Sonlara doğru biraz gizemi kaçsa da izlemeye değer tarihi dizilerden diyebilirim.
Dizinin ilk bölümlerinde ana karaktler olan Lee Rin'in Kral olan babasının başına gelenler ve ölümüne sebep veren efsanevi olaylarla başlıyor. Prens Lee Rim yataklara düşüyor. Yaşaması için tek şans bir bitki. Mago kabilesini bulmak için yolları deviriyor. Aslında kral için sonun başlangıcı oldu diyelim. Çiceği buluyor fakat Sadam'ın Şadamı tehdit etmesiyle Kralın içine kötü ruhlar giriyor. Dünya iyisi kral yerine kötülerin kötü çıkıyor. Kral Hyeong karakterini Choi Wong Young canlandırıyor. Heirs, 3 Days, Kill Me Heal Me gibi dizilerden tanıdığımız tecrübeli oyuncuya Kral rolü pek bi yakışmış.
Jung Il Woo; Prens Lee Rin karakterini canlandırıyor. My Fair Lady, 49 Days, Flower Boy Ramyun Shop, The Moon Embracing The Sun, Golden Rainbow yapımlarından tanıyoruz. Tarihi, dram ve romantik-komedi türlerinin hakkında gelen aktörlerden. Her yapımının tadı damağımda kalmıştır. Jung IL Woo'nun kendine has mimikleri, şımarıkları onu diğer aktörlerden ayıran özelliği. Prens Lee Rin karakterine gelecek olursak; vahşi ve isyankar yönetimiyle güvensizliğini ve kalbinde ki derin yarayı saklayan bir prenstir. Küçük yaşta yaşadığı kazandan hayatleti görebilme yetisine sahip olmuştur Fakat bu durumda pek memnun değildir böyle bir yeteneği olduğunu kimseye belli etmez. 

TVXQ grubundan Jung Yun Ho; Moo Seok karakterini canlandırmaktadır. İzlediğim ilk dizi fakat asla son olmayacak. Oyunculuğuna bayıldım. Dizi yayınlandığı zamanlarda bir çok otoritenin oyunculuğunu beğendiğini ve kendini geliştirdiğine dair haberler okumuştum. Aslında bi cevher varmış meğerse. Moo Seok karakteri Prens Kisan'ın kral olduktan sonra ona hizmet eden sadık korumasıdır. En katı dövüş sanatları eğitimiyle büyümüş, Chosun'un en iyi kılıç ustasıdır. Hayat felsefesi; "Az laf çok iş" Uzaktan uzağa sever sadece. Kral Kisan tarafından verilen bir görev yüzünden Presn Lee Rin ile yakınlaşır, özel koruması olur. Chosun'da tesadüf eseri karşılaştığı Do Ha'ya yardım eder. Buz tutan kabi Do Ha'ya aşık olmuştur. Kalbinde ellerinde büyüdüğü başbakanın kızı Soo  Ryeon vardır. Fakat buz tutan kabi Do Ha'yı gördükten sonra erimeye başlamıştır. Fakat koruması olduğu Prens'in ona olan hislerini bildiği için kendini uzak tutmak zorundadır.

Go Sung Hee; Do Ha karakterini canlandırmaktadır. Bu diziden önce izlerken sıkıldığım Miss Korea adlı dizide yer almıştı. Orda kısa süreli izleme fırsatı bulmuştum fakat oyunculuğuna dair gözlemlerimi bu diziye göre yapacağım. Oyunculuğundan çok tatmin olmadım. Fakat iyi oyuncularla karşı karşıya geldiği için kendini geliştireceğini düşünüyorum.  Do Ha karakteri; nesillere Beak Do dağlarındaki ruhların enerjisini koruyan Ma Go kabilesinin sıcak kalpli, merhametli varisidir. Kabilesinden gelen yetenekle  hem tabiatla hem de insanlarla iletişim kurabiliyor. Hayaletleri görebiliyor. Onun tek amacı ortadan kaybolan ablasının izini bulmaktır. Şimdi ki Seol zaman ki Chosun'a gelir. Kader bir şekilde Moo Seok ve Lee Rin ile karşı karşı getirir. Senaryonun cilveleri diyelim. 

Seo Ye Ji; Dizide Park Soo Ryeon karakterini canlandırmaktadır. İzlediğim ilk yapımı. Onunda oynadığı içinci yapım. Bu diziyle oyunculuk kariyerine güzel bir giriş yaptığını düşünüyorum. Park Soo Ryeon, başbakanın kızıdır. Babasının konumundan dolayı oldukça güçlü bir karaktere sahiptir. Onun tek hayali Pres Lee Rin'in eşi olabilmektir. Fakat; Prensin kalbi Do Ha için atmaktadır. Bu yüzdem  kasabalarına gelen bu kızdan nefret etmektedir. Lee Rin'i elde edeceğim diye asiller asili Soo Ryeon cadıya dönüşecek. Kötülük üstüne kötülük yapacak.  Neyse ki hatasının farkına varacak herkes özüne döner tezinin canlı örneği olacak.
Kim Sung Oh; Sadam karakterini canlandırıyor. Secret Garden, Inspring Generetion dizilerinde izledim. Şu aralar Warm and Cozy dizisinde yer alıyor. Fakat izlediğim en iyi yapımı kesinlikle The Night Watchman dizisi. Karakter oyunculuğu yapmak zordur. Hele ki kötü karakterin içine girebilmek, hissettirebilmek daha zordur. Sadam gördüğüm en kötü karakterler arasında ilk üçte. Gu Family Book'un Gwang Woong'u, Hotel King'in Lee Joong Goo'sundan sonra izlediğim en kötü karakter. Onun tek hayali Immogi adındaki efsanevi bir yaratık ile dünyayı kontrol etmektir. Sadam'ın bu uğurda yapmayacağı kötülük yoktur. Onun en büyük düşmanları ise gece bekçileridir.


Kim Heung Soo; Kral Kisan karakterini canlandırıyor. İzlediğim ilk dizisi. Aslında velihat Prens kardeşi Lee Rin idi. Onun küçük yaşta yaşadığı olay yüzünden saraydan uzaklaştırılmıştır. Yerine Kisan geçmiştir. Dizinin bahtsız bedevisi. Medyum Sadam'ın kendi amacı için kullandığı bir kral haline dönüştü. Oyunculuğunu çok beğendim. Deli kral rolünün üstesinden geldi.

Senarist diziyi 24 bölüm yerine 20 bölümde tamamlasa daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Çünkü izlerken son 5-6 bölüm geçmek bilmedi. Bu konuda yapılan en büyük hata ise, her şeyin erken ortaya çıkması oldu. Dizinin içinde ki gizemi koruyamadılar, çabuk bitirdiler.
Diziyle alakalı bir diğer sıkıntı ise; Do Ha karakterinin sürekli yakalanıp kurtulması. Her seferinde başlı başına saçmalık olarak göründü. Bu şekilde dizinin ilk bölümlerde ki ciddiyetini kaybetti. 
Prensin şımarık halinden sıyrılıp sorumluluk sahibi birine dönüşmesi, Lee Rin, Do Ha ve Mo Seok'un bir araya gelip hayalet avlamaları güzeldi. Arada senaryoda kopmalar yaşanmış olsa da son bölümlere kadar güzel gidiyordu.  
Oyunculuklara gelecek olursak; Yun Ho'nun ve Sadam'ın oyunculuğuna bayıldım. Oyunculukları konusunda harika performans ortaya koydular. Sadam karakteri kötü karakterin kitabını yazabilir. İzlerken korktuğum anlar olmadı değil.
Yunho'nun dövüş sanatları ve kılıç kullanmada ki meziyetine bayıldım.
Kılıç kullanırken bir insan asil olabilir mi? OLABİLİR!

Uçan tekme böyle atılır, net!
Dizinin müziklerine bayıldım. Özellikle Sadam ortaya çıktığında çalan enstürmantal müzik korkutucuydu. Bir yerden Sadam çıkıp gelecekmiş hissi uyandırdı. E.D.E.N "A New Hope"  E.D.E.N "Come to Me" G.NA"Password" Beast Yoseob& 4 Minute Gayoon "Wish" güzel şarkılar. 
Ben Jung İl Woo ve Yunho'yu sevdiğim için severek izledim. Senaryoda ki bir kaç yüzünden diziyi izlemeyi bırakmadı. Pişman mıyım? ASLA! Fantastik ve tarihi oluşu yeterdi. Tarihi dizi izlemek isteyenler için güzel seçenek derim.

16 yorum:

 1. Watchmen'i görünce başlık da hollywood yapımı olan film sandım.Bu Güney Kore sinema, dizi sektöründe çok aktif sanırım. Henüz herhangi bir yapımı seyretmedim ama bir ara bakacağım meraklandım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güney Kore dizi,film ve müzik sektöründe çok aktif. Dizileri bizim ülkemizde ki gibi değil 1 sezonda bitiyor en fazla 24 bölüm oluyor. Aile dizileri hariç.
   Blogumda yer alan dizilere göz gezdirin izlemeden önce bence pişman olmasınız :)

   Sil
 2. Bir ara TRT de sabahları oluyordu bu diler ya Eşim bağımlısıydı:))) beraber kahvaltı eşliğin de bazen öğlen yemeği eşliğin de (saatleriyle sık sık oynadıkları için) izliyorduk. şimdi göremiyorum hangi kanal dan izliyorsun(TV de olunca izleniyor ama dur netten dizi izleyelim yapamıyoruz:) )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TRT Türkçe dublaj olarak bir ara çok veriyordu. Bu sene daha açıklama yapmadı vereceğine dair. Biraz eski yapımlara yer veriyor. Fakat ben Türkçe dublaj olunca pek izleyemiyorum. Dizinin orjinal teması yok oluyor. O yüzden internetten izlemeyi tercih ediyorum :)
   www.koreantürk.com ve www.yeppudda.com.tr sitelerinde güncel olarakta takip edebilirsiniz :)

   Sil
 3. Bu tip dizi veya filmlere hiç ısınamadım...Sebebini de tam olarak tanımlayamıyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben tarihi yapımları çok izlerdim. Asya dizileri olunca biraz önyargım vardı. Sizin dediğiniz gibi nedenini bile bilmiyordum. Hatta ablam izlediği vakit onunla dalga geçerdim. Tarihi bir yapıma denk geldim ve çok sevdim. Ara ara tarihi dizilerini de severek izliyorum artık.

   Sil
 4. nahide hanıma katılıyorum ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur; umarım ön yargılarınızı kırabilirim :)

   Sil
 5. neden bilmiyorum ama ben izleyemiyorum böyle dizileri

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teması tarihi olan dizileri genelde sevdirmek zordur :)

   Sil
 6. Bende sizler gibi banada çok itici gelirdi ama şimdi severek izliyorum çok gerçekçi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seveceğinizi söylemiştim beni takip etmeye devam edin :)

   Sil
 7. Jung Il Woo mu? bayılırım o adama ben ya..kesinlikle izlemeliyim.
  Secret gardendaki sekreteri en son şapşik bir rolde izlediğim için saceeniimmm sacennim diye ağladığını hatırlıyorum en son :) Birde kötü rolmüş.Meraklandırdı beni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Jung Il Woo'nun izlemediğim dizisi yok sanırım. Sırf onun için bitirdim son bölümleriç Fakat Secret Garden'deki sekreter efsane rol yapmış. Çok korktum izlerken :)
   Kesin izle :)

   Sil
 8. Asya dizileri neden çoğumuza itici geliyor bilmiyorum ama değişiklik şart bazen ;) En azından denemek lazım...
  Tşkler cnm :))

  YanıtlaSil

Düşüncelerinizi lütfen benimle paylaşın..